W dniach 14, 15 i 16 kwietnia 2025 r. dzieci ze Szkół Podstawowych nr 1, 2 i 3 z Sandomierza odwiedziły Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Sandomierzu. Uczniowie wzięli udział w prelekcji przygotowanej przez pracowników Zakładu Oczyszczania Miasta. Celem spotkania była edukacja ekologiczna ze szczególnym uwzględnieniem szeroko pojętej segregacji odpadów, która miała na uwadze zapoznanie ze sposobami segregacji odpadów oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za nasze wspólne środowisko naturalne.
W ramach wycieczki dzieci odwiedziły obiekty należące do PGKiM. Uczniowie mogli zobaczyć, jak wygląda hala przyjęć odpadów komunalnych oraz cały proces segregacji nieczystości na sortowni. Dzieci dowiedziały się, jakie rodzaje odpadów przyjmowane są od mieszkańców i podmiotów gospodarczych, na jakich zasadach, w jakich ilościach oraz co dzieje się z odpadami oddanymi do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Spotkania ekologiczne w PGKiM umożliwiły zapoznanie z procesem recyklingu, wskazanie zasad segregacji śmieci z uwzględnieniem kategorii odpadów komunalnych, a także zrozumienie negatywnego oddziaływania odpadów na środowisko naturalne.
Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej od kilku lat jest organizatorem i uczestnikiem wydarzeń o charakterze informacyjno-promocyjnym prowadzonych w szkołach i przedszkolach.