Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Fundusze Europejskie

Najważniejsze inwestycje PGKiM w latach 2018-2022

Utworzono dnia 13.01.2023

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Sandomierzu Sp. z o.o. informuje o najważnieszych inwestycjach, które zrealizowane zostały w latach 2018-2022.

1. Inwestycje z zakresu budowy sieci wodociągowej

  1. Łączna długość wybudowanej i przebudowanej sieci wodociągowej w latach 2018-2022 wynosi 8,68 km
  2. Długość czynnej sieci wodociągowej rozdzielczej (bez przyłączy) w 2022 roku – 134 km
  3. % zwodociągowania Gminy Miejskiej Sandomierz – 99 %

 

2. Inwestsycje z zakresu budowy sieci kanalizacji sanitarnej

  1. Łączna długość wybudowanej sieci kanalizacji sanitarnej w latach 2018-2022 wynosi  5,43 km
  2. Długość czynnej sieci kanalizacji sanitarnej (bez przyłączy) w 2022 roku – 122 km
  3. % skanalizowania obszaru aglomeracji Sandomierz  – 98 %

 

 

3. Modernizacja obiektów zlokalizowanych na terenie oczyszczalni ścieków

Modernizacja zbiornika magazynowo-buforowego terenie oczyszczalni ścieków wykonana w 2019 roku.

Zadanie obejmowało modernizację zbiornika buforowego (średnica wewnętrzna zbiornika 16 m i wysokość 6,40 m) oraz komory czerpnej pompowni ścieków dowożonych. 

Celem zadania było wykonanie prac renowacyjnych i naprawczych umożliwiających kontynuację użytkowania obiektów na terenie oczyszczalni ścieków oraz zmodernizowanie i wzmocnienie ich konstrukcji, poprzez zastosowanie nowoczesnych powłok ochronnych. 

Wartość robót budowlanych: 724 962 zł

Zadanie zostało zrealizowane przy udziale środków pozyskanych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

 

4. Inwestycje realizowane na terenie hydroforni miejskiej

Mieszkańcy Sandomierza zaopatrywani są w wodę wydobywaną z ujęcia wód podziemnych „Romanówka”. Woda ujmowana z 9-ciu studni głębiowych przesyłana jest rurociągiem magistralnym do dwóch zbiorników zlokalizowanych na terenie hydroforni miejskiej w Sandomierzu. Każdy ze zbiorników posiada pojemność V=3000 m3 (średnica zbiornika ~ 25 m i wysokość ~ 7 m). Następnie ze zbiorników woda za pomocą zestawu hydroforowego podawana jest do sieci wodociągowej.

W 2019 roku wykonano prace związane z wyczyszczeniem zbiorników oraz przeprowadzono ocenę ich stanu technicznego. Wykonana została ekspertyza umożliwiająca określenie wielkości prac koniecznych do wykonania.

Następnie w 2020 roku rozpoczęto prace związane z wymianą armatury w obrębie komory zasuw, co umożliwiło przygotowanie obiektu do przeprowadzenia kompleksowego remontu.

W 2022 roku zrealizowano zadanie związane z rewitalizacją zbiornika nr 1 na wodę pitną. Kompleksowe przedsięwzięcie obejmowało wykonanie prac renowacyjnych, zabezpieczenie i wzmocnienie konstrukcji wraz z zastosowaniem powłok ochronnych w obrębie istniejącego zbiornika na wodę pitną.

Łączne koszty poniesione na rewitalizację zbiorników i komory zasuw od 2019 roku wynoszą ponad 1 mln zł (w tym wartość robót związanych z rewitalizacją zbiornika nr 1 to kwota 628 tys. zł).

Celem zrealizowanego przedsięwzięcia jest zapewnienie dalszego bezpiecznego użytkowania obiektów stanowiących ważny element przy dostarczaniu wody dla mieszkańców Sandomierza.

Kolejnym etapem całego przedsięwzięcia związanego z rewitalizacją zbiorników na wodę pitną będzie renowacja drugiego zbiornika oraz remont komory zasuw pomiędzy zbiornikami.

 

5. Inwestycje z zakresu gospodarki odpadami

Rozbudowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

W kwietniu 2022 roku został uroczyście otwarty Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Sandomierzu.

Inwestycja została zrealizowana przy wsparciu finansowym (dotacja celowa) z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 4.2. „Gospodarka odpadami” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Kwota dofinansowania wynosi 1 700 000 zł, co stanowi 85% kwoty całkowitych wydatków kwalifikowalnych Projektu.

W ramach zadania rozbudowany został funkcjonujący na terenie PGKiM – Gminny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych PSZOK, przeznaczony dla mieszkańców Gminy Sandomierz.

Realizacja inwestycji pozwoliła stworzyć mieszkańcom Sandomierza lepsze i dogodniejsze warunki do składowania różnego rodzaju odpadów. Dodatkowo utworzone zostało miejsce do edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży.

Zgodnie z zatwierdzonym Regulaminem Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Sandomierzu ul. Przemysłowa 12, PSZOK czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 11:00 do 17:00 oraz w soboty od 9:00 do 14:00.

Zakres projektu:

  1. Budowa dwóch wiat do segregacji odpadów wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną i placem manewrowym. Wiaty posiadają wydzielone boksy na dostarczane przez mieszkańców odpady (np. odpady ulegające biodegradacji, odpady wielkogabarytowe, zużyte opony, odpady betonu oraz gruz betonowy z rozbiórek i remontów, odzież, tekstylia i inne rodzaje odpadów).
  2. Przebudowa z nadbudową istniejącego budynku, który przeznaczony jest na cele socjalne, edukacyjne i prowadzenia punktu napraw elektro-sprzętu.
  3. Zakup wyposażenia do PSZOK obejmującego zakup kontenerów, wagi magazynowej oraz urządzenia do ładowania odpadów wraz z potrzebnym osprzętem.

Prezes Zarządu dr Piotr Sołtyk
przyjmuje interesantów
w każdy poniedziałek
od godz. 1200 do 1300

Internetowe Biuro Obsługi Klienta

Zaktualizuj swoją umowę

Faktura elektroniczna

Faktura elektroniczna

Odbiór odpadów

Jak segregować odpady

Wirtualny Cmentarz

Cmentarz Komunalny w Sandomierzu

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 412

W poprzednim tygodniu: 459

W tym miesiącu: 1813

W poprzednim miesiącu: 1933

Wszystkich: 187578