Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Fundusze Europejskie

Sandomierski Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych zostanie rozbudowany i unowocześniony.

Utworzono dnia 29.06.2018

Budowa i prowadzenie PSZOK-u to, wynikające z ustawy, zadanie własne gmin, którego celem jest zapewnienie mieszkańcom funkcjonowania systemu zbierania odpadów komunalnych. Jest to miejsce gdzie mieszkańcy mogą dostarczyć odpady problemowe z gwarancją, że zostaną właściwie i bez szkody dla środowiska zagospodarowane. Ponadto dobrze zorganizowany PSZOK może być pożytecznym narzędziem wspomagającym osiąganie odpowiednich poziomów odzysku i recyklingu odpadów.

Obecnie na terenie sandomierskiego PGKiM-u funkcjonuje taki punkt, do którego mieszkańcy przywożą różnego rodzaju odpady komunalne. PSZOK został  zorganizowany ze środków własnych Spółki, chociaż kilka lat temu gmina chciała sfinansować tego typu inwestycję, ale ze względów formalnych było to niemożliwe.

Obecnie pojawiła się możliwość uzyskania dofinansowania ze środków europejskich na realizację zadania z zakresu budowy i rozbudowy PSZOK-u. Jest to ostatnia możliwość sięgnięcia po środki zewnętrzne na tego typu inwestycję. Jednak uprawnionymi wnioskodawcami do składania projektów w ramach tego konkursu są tylko jednostki samorządu terytorialnego, w tym przypadku gmina Sandomierz. Planowany koszt inwestycji to około 2 mln zł, przy czym wsparcie zewnętrzne może wynieść nawet do 85% wartości zadania. Wkład finansowy gminy wyniesie około 300 tys. zł. Realizacja inwestycji planowana jest w 2019 r., a oddanie do użytkowania nowego PSZOK- a rok później.

Zgodnie z przyjętą koncepcją planowana jest budowa dwóch wiat, podzielonych na boksy, w których, podobnie jak to się dzieje obecnie, przyjmowane będą między innymi takie odpady jak: gruz, popiół, odpady wielkogabarytowe, gałęzie, trawa, liście. Ponadto przyjmowane będą inne odpady problemowe, jak chociażby: przeterminowane leki i chemikalia, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, stare opony, świetlówki, puszki po farbach, oleje, odpady budowlane i rozbiórkowe itp. W ramach tego zadania planowana jest również przygotowanie pomieszczenia napraw elektrosprzętu, tzw. punktu napraw, celem przygotowania do przekazania i ponownego użycia.

Niezwykle istotna jest również sfera edukacyjna projektu. Przygotowane zostanie specjalne pomieszczenie, gdzie będzie prowadzona działalność edukacyjna. Dzieci i młodzież z sandomierskich szkół będzie mogła się dowiedzieć, jak należy segregować odpady, jak są przetwarzane, na czym polega recykling oraz będą mogły w praktyce sprawdzić, jak działa PSZOK i sortownia odpadów komunalnych.

,

Utworzono dnia 29.06.2018, 12:13

ZAŁĄCZNIKI:

  • Załącznik
    Utworzono dnia 29.06.2018, Format: brak danych, Rozmiar: brak danych

Prezes Zarządu dr Piotr Sołtyk
przyjmuje interesantów
w każdy poniedziałek
od godz. 1200 do 1300

Internetowe Biuro Obsługi Klienta

Zaktualizuj swoją umowę

Faktura elektroniczna

Faktura elektroniczna

Odbiór odpadów

Jak segregować odpady

Wirtualny Cmentarz

Cmentarz Komunalny w Sandomierzu

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 333

W poprzednim tygodniu: 459

W tym miesiącu: 1734

W poprzednim miesiącu: 1933

Wszystkich: 187499